Co je celulitida: důvody, diagnostika, jak můžeme vyřešit…

Alexander Gorin celulitida
celulitida

Celulitida je strukturální změna v subkutánní tukové vrstvě, což vede k porušení mikrocirkulace a lymfatického odtoku. Lékaři raději používají termín „gynoidní lipodystrofie“ místo „celulitidy“".

Protože celulitida je v jistém smyslu sekundárním ženským pohlavním znakem, je téměř nemožné se jí vyhnout. V té či oné formě se celulitida nachází u 80 – 90% žen. Snaha zbavit se nevýznamných projevů „pomerančová slupky“ na bocích a hýždích tedy nedává velký smysl, protože se jedná o normální estetický jev.

Pokud je však zvýšení tukových buněk doprovázeno narušenou mikrocirkulací a metabolismem tukové tkáně, můžeme hovořit o patologických změnách, které již představují zdravotní problém.

Ženy často nevnimaji celulitidu, zejména při nízké hmotnosti. Ale některých případech a v určité fázi vývoje však může celulitida způsobit značné poškození zdraví.

Například při rozšířených křečových žilách se vytvoří začarovaný kruh: rozšířené křečové žíly přispívají k vzniku celulitidy, která zase komplikuje odliv žilní krve, narušená mikrocirkulace v oblasti stehen a hýždí může vést k narušenému hormonálnímu metabolismu a dysfunkce vaječníků prostřednictvím mechanismu zpětné vazby.

Celulitida jako nemoc

Celulitida není jen kosmetický problém, ale také známkou špatného zdraví. Tvoří tzv. „Mrtvou zónu“, kde tkáně nedostávají potřebné živiny a metabolické produkty se nevylučují. Dochází tedy k intoxikaci tukové tkáně, což v průběhu času vede k vzniku jizev.

Celulitida vyžaduje léčbu a její včasné ošetření pomůže v budoucnu zabránit závažnějším zdravotním problémům.

V současné době však celulitida není samostatnou nemoci, protože není zahrnuta do « Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a zdravotních problémů ». Proto se řešením problému celulitidy nezabývá zdravotnické zařízení, ale kosmetické salony, ale všechny metody používané k eliminaci celulitidy jsou zaměřeny na normalizaci rovnováhy vnitřního prostředí těla.

Kdy se objeví celulitida?

Příroda sama o sobě předurčuje ženy k poruchám tukové tkáně, kvůli čemuž jsou náchylnější k celulitidě. Mezi nejčastějšími obdobi rizika takových poruch patří: doba těhotenství, po porodu, při užívání hormonálních léků a perorálních kontraceptiv. Mnoho žen se instinktivně obává užívání léků, které ovlivňují hormonální rovnováhu v těle, a obává se možného zvýšení hmotnosti. Stojí však za zmínku, že nová generace perorálních antikoncepčních prostředků je z tohoto hlediska bezpečnější.

Ačkoli obezita může nastat v kterémkoli období života, celulitida se často vyskytuje v důsledku hormonálních změn. Existují dvě nejčastější příčiny celulitidy: mnoho žen uvádí, že ke změnám stavu kůže a tukové tkáně dochází okamžitě po porodu nebo během užívání perorálních kontraceptiv. Proto můžeme vyčlenit období, která představují největší „celulitidní riziko“":

  • změna hormonálního pozadí u dospívajících, během těhotenství, po porodu;
  • nezdravé stravování ( nadbytek rychlých sacharidů);
  • stres a narušení hormonálního pozadí ( zvýšený kortizol, prolaktin a související metabolická porucha );
  • sedavý životní styl.

celulitida

Příčiny celulitidy stále zůstávají předmětem diskuse mezi vědci a lékaři. Mezi mnoha faktory, které mohou být přímými nebo nepřímými příčinami vývoje celulitidy, lze rozlišit následující:

  • Hormonální nerovnováha, včetně dysfunkce vaječníků, onemocnění štítné žlázy a dalších hormonálních patologií.
  • Vliv vnějších faktorů, jako je nezdravé stravování a nedostatek fyzické aktivity ( hypodynamia ).
  • Akutní a chronické stresové situace.
  • Dědičnost a konstituční faktory.

Bez ohledu na příčinu celulitidy je narušení mikrocirkulace vždy hlavním faktorem na úrovni tkáně. Obnovení lokálně narušené mikrocirkulace se stává hlavním úkolem při léčbě celulitidy. To vám umožní aktivovat látkovou výměnu v tukové tkáni a snížit obsah tuku v buňkách, čímž překonáte „mrtvou zónu“".

Jak se tuková tkáň mění s celulitidou?

  • Objem tukových buněk roste.
  • Objeví se otok, který vede k vzniku „pomerančové slupky“ – mezibuněčnému edému.
  • Nervové zakončení se rekomprimuje, citlivost kůže a tonus cév se mění.
  • Krevní a lymfatická cirkulace je obtížná, což vede k hypoxii tukové tkáně ( nedostatku kyslíku).
  • Při hypoxii pojivová vlákna, jako je kolagen a elastin, ztratí svou pružnost a vytvoří hrubé přehradky, připomínající jizvy. To vede k účinku buněčného „zazdění“.
  • Vytvářejí se izolované shromáždění buněk a jizevnaté změny, které vytvářejí neestetické hrbolky připomínající hromadu hroznů nebo povrch matrace.
  • Změny v tukové tkáni s celulitidou jsou velmi podobné změnám v jiných tkáních během chronické intoxikace a hypoxie. Dystrofie tkání následovaná fibrózou a cirhózou – jsou charakteristické patologické změny u dlouhodobých chronických onemocnění. Celulitida – je problém, který ovlivňuje nejen tukovou tkáň, ale také metabolismus, průtok krve a hormonální pozadí celého organismu.

Celulitida a obezita – jaký je rozdíl?

Mnoho lidí stále nechápe rozdíl mezi obezitou a celulitidou. Zjednodušeně řečeno, obezita v její čisté formě se vyskytuje u mužů a dětí, zatímco u žen je nadváha těla téměř vždy doprovázena výskytem celulitidy. Celulitida se může objevit u žen i bez obezity a při podvaze.

V závislosti na poměru „celulitida-obezita“ používají ženy různá schémata korekce postav.

Klasifikace celulitidy zahrnuje několik stupňů vývoje:

1 stupeň - „měkká celulitida“: V této fázi tekutina odchází z  krevních cév do mezibuněčného prostoru, což vede ke zvýšení objemu tukové tkáně. Na první pohled je to téměř nepozorovatelně, ale v oblastech hromadění tukové tkáně se modřiny a škrábance hojí pomaleji než v jiných částech kůže.

 

2 stupeň - „pomerančová slupka“: Progrese procesu je doprovázena ztrátou pružnosti kolagenových vláken a zhoršením krevního oběhu v hypodermu. Celulitida je viditelná, když je sval napjatý nebo když vezmete kůži do záhybu.

 

3 stupeň - „tvrdý celulitida“: Tekutina z cév stále zaplňuje mezibuněčný prostor a pojivová tkáň tvoří uzlíky. To vede k tomu, že „pomerančová slupka“ je viditelná i v klidovém stavu kůže a pokožka se stavá hrbolatá.

 

4 stupeň - „hrbolatá“ nebo „uzlová celulitida“: Počet spojujících se hrbolků výrazně zvětšen a během jejich palpace může dojít k bolesti.

Celulitida může být také klasifikována podle charakteristik:

  • Tvrdá celulitida: charakterizovaná výskytem pevných uzliků, které jsou viditelné pouze v určité poloze těla. Je nejčastější u mladých a aktivních lidí a u dospívajících.
  • Měkká celulitida: pozorováno u neaktivních žen s nízkým svalovým tonusem a také u žen, které náhle ztratily váhu. Často doprovázené příznaky spojenými s poruchami oběhu ( modřiny, teleangiektázie - metličkové žilky ).
  • Edematická celulitida: častěji se vyskytuje na nohou, při otékání.
  • Smíšená celulitida: nejběžnější typ kombinující vlastnosti různých forem celulitidy.

Cílem přehledu přistrojvých anticelulitidních ošetření je uvědomění, že v současné době neexistuje žádný radikální prostředek proti celulitidě, protože se nejedná pouze o místní problém, ale o důsledek různých interních a externích faktorů.

Léčba celulitidy a místní obezitou zahrnuje následující kroky:

  1. Zmenšení otoku a stimulace lymfatické drenáže pomocí různých metod, jako je ruční lymfatická drenáž, elektroterapie, vakuová masáž, barolaserová terapie, presoterapie (přístrojová lymfodrenáž) a mesoterapie.
  2. Zlepšení tkáňové trofie a mikrocirkulace pomocí metod, jako je masáž, zábaly, ultrazvuková terapie, vakuová terapie a mesoterapie.
  3. Lipolýza – snížení objemu tukových buněk, čehož lze dosáhnout přímým zaprocováním lipolitiky galvanickým proudem, fonoforézou, mesoterapií a elektrolypolýzou, jakož i nepřímo zvýšenou mikrocirkulací pomocí masáže, zahřívacích procedur a ultrazvukové terapie.
  4. Likvidace produktů lipolýzy pomoci myostimulací, cvičením a lymfodrenažními procedurami.
  5. Fibrinolýza – štěpení jizvové tkaní pomocí metod, jako je zapracování fibrinolytik galvanickým proudem, ultrazvuková terapie a zvýšení krevního oběhu.
  6. Posílení pojivové tkáně a stimulace syntézy normálního kolagenu a elastinu pomocí laserové a barolaserové terapie, zapracování křemíkových a kalcitoninových připravku prostřednictvím mezoterapie.

Je důležité si uvědomit, že léčba celulitidy závisí na její podobě. U tvrdé celulitidě je kladen důraz na změkčení tkání a pro měkkou celulitidu se používají tonizační postupy. Edematická celulitida vyžaduje zvýšenou lymfatickou drenáž a močopudné prostředky. Smíšené formy celulitidy vyžadují individuální přístup se změnou postupů v souladu s reakcí problémových oblastí. Léčebné metody by měly poskytovat lipolýzu, zlepšovat krevní obeh do tukové tkáně a svalů a odstraňovat přebytečnou tekutinu z tukové tkáně.

 

Ošetření proti celulitidě

 

Léčba celulitidy vyžaduje použití různých metod v závislosti na stupni její závažnosti a formě projevu.

Ošetření celulitidy v závislosti na formě:

S tvrdou celulitidou je hlavním cílem změkčit tkáně. K tomu se používají zahřívací zábaly, vakuová a ultrazvuková terapie, lymfatická drenáž a intenzivní anticelulitidová masáž. Medová masáž pomocí labilní techniky také vykazuje dobré výsledky. Kromě toho je velmi důležité pečlivá uprava výživy. V důsledku správně provedených postupů se celulitida stává poddajní a její pevnost klesá. Pak můžete přidat myostimulaci. Ke změnám objemu a hmotnosti však nedochází okamžitě, nejprve dochází ke změně pevností podkožního tuku.

Měkká celulitida vyžaduje tonizaci. Účinné jsou zde fyzická aktivita, myostimulace, studené a zábaly z mořských řas. Masáž v tomto případě pomáhá posílit účinek jiných procedur.

Při edematické formě celulitidy je klíčovým bodem lymfatická drenáž, která může být ruční nebo přístrojová. Občas také jsou nezbytné močopudné přípravky. Masáž hodidel je důležitým prvkem při zlepšování krevního oběhu v nohou, což pomáhá zlepšit výsledky. Nošení nepohodlných bot, nošení podpatků a těsného oblečení může způsobit celulitidu, zejména edematickou.

Smíšené formy celulitidy vyžadují kreativní přístup k léčbě s neustálým sledováním projevu celulitidy.

Ošetření celulitidy v závislosti na stupňů:

V 1. a 2. stupni celulitidy se používají zábaly, lymfatická drenáž, manuální a vakuová masáž, elektromyostimulace a mikroproudná lymfatická drenáž.

Ve 3 stupni je zvláštní pozornost věnována ovlivňování rostoucí pojivovou tkáňi. Používají ultrazvukovou terapii, vakuovou a medovou masáž, střídají je s lymfatickou drenáží a zábaly. Někdy také používají ionoforézu a fonoforézu s rozpustujicím a lipolitickými prostředky.

Ve 4. stupni jsou doporučeny ultrazvuk, lymfatická drenáž, elektrostimulace, různé druhy masáží a všechny anticelulitidové metody. Však takový komplex ošetření nemá vždy silný účinek v důsledku hrubých fibrozních změn a souvisejících porušení, jako jsou křečové žíly, plochost a nadváha. Přesto může provádění těchto postupů stabilizovat stav kůže a celkové zdraví. Čtvrtý stupeň celulitidy je již zanedbávaným problémem, často doprovázený nadváhou, ale i v takových případech můžete někdy dosáhnout úžasných výsledků.

Studio Figura je královstvím elegantní ženy.

Pečujeme zde o krásu a zdraví a zajišťujeme, aby se každé klientce dostalo té nejlepší možné péče, proto nabízíme:

  • kompletní nabídku služeb v oblasti hubnutí: specializované fitness vybavení, jedinečné techniky tělové kosmetiky a nejnovější a nejúčinnější metody hubnutí;
  • konzultace s odborníkem na výživu. Tento odborník ví vše o původu, složení a kompatibilitě potravin a látek. Na základě vašeho věku, zdravotního stavu, přání a zvyklostí vám bude sestaven individuální jídelníček. Přechod na nový způsob stravování bude pohodlný a příjemný;
  • možnost zvolit si techniku, která vyhovuje vašim potřebám. Studio disponuje širokou škálou technického vybavení. Pomůžeme vám co nejlépe využít dostupné vybavení, které vám zaručí vysněnou postavu;
  • respekt, péče a příjemnou atmosféru, kde můžete být sami sebou a získat důvěru ve vlastní krásu a eleganci s podporou kosmetiček a odborníků na výživu.

Váš sexy vzhled, elegance a mladistvost jsou stále s vámi. Pomůžeme vám odhalit sebe sama!

kontakt

Pokud máte nějaké dotazy či nejasnosti, neváhejte se obrátit na náš chat tady na webu nebo si objednat zpětné volání (pravý dolní roh obrazovky) nebo kontaktujte nás prostřédnictvím jakéhokoli messengeru…

Objednejte se na bezplatnou konzultaci

Vyplňte prosím jméno, telefonní číslo, datum a čas, kdy Vám můžeme zavolat.






    Pole s * jsou povinná.