Atrofie kůže Alexander Gorin

Atrofie kůže je stav, při kterém kůže ztrácí svou přirozenou pružnost, objem a texturu. Může vzniknout z různých důvodů, včetně stárnutí, expozice slunečnímu záření, hormonálních změn a nekontrolovaného užívání kortikosteroidů. V tomto článku se podíváme na atrofii kůže z kosmetického hlediska, její příčiny a metody obnovy.

Příčiny atrofie kůže:

 1. Stárnutí: S věkem kůže ztrácí kolagen a elastin, bílky, které jsou zodpovědné za pružnost a podporu kůže. To vede ke ztrátě objemu a vzniku vrásek.
 2. Expozice slunečnímu záření: UV záření může poškozovat kolagen a elastin v kůži, což vede k předčasnému stárnutí a atrofii.
 3. Hormonální změny: Hormonální změny, jako je menopauza nebo cukrovka, mohou ovlivnit stav kůže a přispět k atrofii.
 4. Používání kortikosteroidů: Dlouhodobé a nekontrolované užívání kortikosteroidních krémů nebo mastí může způsobit atrofii kůže.

Symptomy atrofie kůže:

Symptomy atrofie kůže mohou zahrnovat:

 1. Ztrátu objemu a pružnosti kůže.
 2. Vznik vrásek a záhybů.
 3. Tenkou a křehkou kůži.
 4. Viditelné cévní sítě na povrchu kůže.
 5. Případné vznik jizev a strií.

Metody obnovy a léčby:

Kosmetika nabízí několik metod obnovy a léčby atrofie kůže:

 1. Injekce dermálních plniv: Hyaluronová kyselina a další dermální plniva mohou obnovit ztracený objem a pružnost kůže. Mohou být použity k odstranění vrásek a obnovení mladistvého vzhledu.
 2. Laserová terapie: Laserové záření může stimulovat tvorbu kolagenu a zlepšit texturu kůže. Může být použito k léčbě povrchových cévních sítí a ke snížení viditelnosti jizev.
 3. Mikrojehlová terapie: Tato metoda zahrnuje použití mikrojehel k stimulaci tvorby kolagenu v kůži a zlepšení její textury.
 4. Chemický peeling: Chemické peelingy mohou pomoci odstranit povrchové vrstvy kůže a zlepšit její barvu a texturu.

Závěr:

Atrofie kůže může být způsobena různými faktory a vede ke ztrátě pružnosti a mladistvého vzhledu kůže. Kosmetika nabízí různé metody obnovy a léčby, které mohou pomoci obnovit přirozenou krásu a zdraví kůže. Je důležité konzultovat se kvalifikovaným specialistou, aby byla vybrána nejlepší metoda léčby pro vaše individuální potřeby.